Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jaký olej koupit na kolo


Mazání je jedna z mála servisních činností, které by měl na svém kole dělat každý cyklista. Ne každý se ale v nabídce maziv orientuje. Proto Vám přinášíme jednoduchý přehled.

Co všechno mazat

V podstatě jen řetěz. To je nejdůležitější a zároveň velmi snadné, takže to zvládne každý. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si náš návod „Jak správně mazat řetěz“.

Mazat můžete také odpruženou vidlici či tlumič. Tyto díly jsou dnes v podstatě bezúdržbové, ale je dobré po každé jízdě očistit suchým hadrem od špíny kluzáky, které zajíždějí dovnitř. Na kluzáky pak existují speciální silikonové či teflonové oleje, které můžete jednou za čas použít – není to potřeba dělat po každé běžné suché vyjížďce.

Je dobré mít doma ale jeden multifunkční olej (nejlépe ve spreji), kterým můžete prostříknout například nášlapný systém pedálu, brzdovou páku nebo stojan, pokud začnou vrzat.

Čím mazat

Nemusíte se bát používat na řetěz i levnější olej. Vždy musí být ale určený pro řetězy jízdních kol. Kromě základních multifunkčních olejů existují také specializované oleje do sucha nebo do mokra. Ty do mokra a bláta jsou hustší, a proto se tak snadno nevymyjí. Tyto také doporučujeme, protože fungují ze všech běžných olejů nejlépe. Oleje do suchých podmínek se totiž hodně rychle vyjedou a více i špiní. Vosková maziva pak trpí podobnými problémy.

Číhalovy tipy

1) Nikdy nepoužívejte na mazání řetězu kuchyňský olej. Nejen, že má velmi specifickou „vůni“, která vám zamoří celou místnost, ale není také na kola vhodný.

2) Pokud na tom vyloženě netrváte, nepoužívejte na mazání řetězu oleje ve spreji (nejen kvůli možnosti ostříknutí ráfku či kotouče). Z našich zkušeností vyplývá, že nejlepší jsou klasická kapátka. Například velmi populární olej WD-40 ve spreji není na řetěz příliš vhodný.

 

Olej v kapátku, který s oblibou používáme na řetěz:

Do sucha i do mokra – Finish Line Cross Country Wet

Olej, který používáme na mazání vidlic:

Bikeworx Silicone Star

KLS Silicone Oil

Náš oblíbený multifunkční olej ve spreji:

GT85

 

A zde je kompletní nabídka našich olejů a maziva.