Porovnat (0)
Servisní rady

Jak správně mazat řetěz kola


Pro zkušeného cyklistu je mazání řetězu jízdního kola banalitou. Řada lidí ale neví, jak přesně na to. Pokud patříte mezi ně, nezoufejte. Tento článek z Vás udělá specialisty na mazání.

Čím mazat

V první řadě je důležité si pořídit správný olej na řetěz. Stručný přehled a několik našich tipů najdete ve článku „Jaký olej koupit na mazání kola?“.

Zde je naše kompletní nabídka olejů a maziva.

 

Krok 1: Čištění

Před každým mazáním je vhodné očistit řetěz, zadní kolečka (pastorky) i kladky přehazovačky (ozubená kolečka). Můžete k tomu použít specializované pračky a kartáče, které Vám práci velmi ulehčí. Dobře Vám ale poslouží například i samotný čistič ve spreji, kterým mastnotu a špínu jednoduše vystříkáte pryč. Osobně rádi používáme čistič Bikeworx Clean Star

Některé teorie pak upřednostňují dokonce na čištění řetězu používat pouze suchý hadr a řetěz pouze důkladně před mazáním otřít. Případně doplnit opět scuhým kartáčkem, který se lépe dostane dovnitř mezi články řetězu. Máme odzkoušeny obě varianty čištění a obě fungují dobře, pouze tu "suchou" variantu je potřeba dělat v kombinaci s mazáním trochu častěji, aby řetěz nebyl příliš suchý, narezlý nebo hodně zanesený špínou. 

Zde je naše kompletní nabídka čistících prostředků.

 

Krok 2: Mazání

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz. Stačí jednou, maximálně dvakrát protočit celý řetěz. Oleje opravdu nemusí být moc. Postupně si sami najdete přiměřené dávkování.

Poté nechte olej pár minut zatéct do vnitřních článků řetězu. Vezměte hadr, přiložte jej na řetěz a párkrát jej opět projeďte šlapáním dozadu. Na povrchu by měl být řetěz skoro suchý, protože jinak bude hodně špinit a rychle se zanese špínou a prachem.

Číhalovy tipy

1) Mažte méně, ale častěji. Frekvence mazání závisí na stylu jízdy, terénu i počasí. Není výjimkou mazat každý týden, ale pro běžnou cykloturistiku by mělo stačit mazání cca 1x za měsíc.

2) Přemazaný řetěz trpí paradoxně více než absolutně nenamazaný.

3) Nikdy nepoužívejte na mazání řetězu kuchyňský olej. Nejen, že má velmi specifickou „vůni“, která vám zamoří celou místnost, ale není také na kola vhodný.

4) Pokud na tom vyloženě netrváte, nepoužívejte na mazání řetězu oleje ve spreji. Z našich zkušeností vyplývá, že nejlepší jsou klasická kapátka. Postrachem řetězů našich zákazníků se v poslední době stal zejména velmi rozšířený olej WD-40 (ten je ale zase výborný na promazávání jiných částí kola).

5) Zejména při manipulaci s olejem ve spreji dávejte pozor, aby se olej nedostal na kotoučové brzdy, pokud je na kole máte.

 

Doufáme, že po tomto článku Váš řetěz nikdy nebude vypadat takto:-)