Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jak zvolit správnou velikost rámu kola


Správná velikost rámu je velmi důležitá. Když vyberete dobře, nebudete na kole ani moc natažení ani zbytečně skrčení. Sedlo nebudete mít vytažené ani příliš moc ani málo. Pojede se Vám zkrátka pohodlně. Pokusíme se Vám proto s výběrem co nejvíce pomoct.

Značení velikostí

Velikost rámu se odvozuje od délky sedlové trubky rámu a je udávána nejčastěji v palcích (u silničních kol v centimetrech) nebo „konfekčních“ velikostech pomocí písmen. U různého výrobce, typu kola nebo modelové řady může být ale i stejná velikost trošku jiná. Proto vždy zkontrolujte konkrétní geometrii daného kola ve velikostních tabulkách nebo se obraťte přímo na nás – rádi Vám s výběrem pomůžeme osobně.

Zde jsou naše orientační tabulky vhodné velikosti rámu vzhledem k výšce postavy:

Naše horská kola si můžete prohlédnout ZDE.


Naše turistcká kola najdete ZDE.


A silniční kola pro Vás máme ZDE.


Číhalovy tipy

1) Pokud jste na rozhraní a spadáte do dvou velikostí, pro rekreační účely vždy raději volte tu větší. Pro sportovní jízdu se naopak často hodí menší rám.

2) Dámské rámy odpovídají cca tabulkám výše, ale vždy jsou malinko menší než pánské, tj. na lehce menší postavu a kratší končetiny.

3) Čím větší kola horské kolo má, tím menší Vám stačí velikost. Tj. pokud jste na rozmezí L a XL, 29" kolo volte L, ale 26" spíše XL.

4) Velikost XS je opravdu velmi malinká. Pokud se blížíte hranici velikosti S, vždy volte ji.