Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jak vybrat dobré kalhoty/kraťasy na kolo


Otázka výběru dobrých cyklistických kalhot je velmi individuální. Každému vyhovuje něco jiného. Připravili jsme pro Vás ale základní přehled s výhodami a nevýhodami jednotlivých typů, který Vám pomůže se v široké nabídce zorientovat.

Dlouhé, krátké, nebo tříčtvrťáky

Existují tři základní typy cyklistických kalhot. Krátké kraťasy, střední tříčtvrťáky pod kolena a dlouhé kalhoty až po kotníky.

Krátké kraťasy jsou nejrozšířenější a jejich využití je nejuniverzálnější. Byť jsou primárně určené do teplých podmínek i v chladnějších dnech se dají doplnit návleky na kolena či celé nohy. Lze je tak vozit prakticky od jara až do pozdního podzimu.

Tříčtvrťáky jsou ideální volbou na jaro a podzim. Jsou obzvláště vhodné pro cyklisty, kterým nesedí návleky na kolena (sjíždějí jim nebo jim vadí elastický lem).

Dlouhé kalhoty jsou jasnou volbou do zimy. Jsou různě teplé od podzimních až po silně zateplené do velké zimy.

S vložkou, nebo bez

Spousta lidí se vložky bojí nebo jim přijde „divná“. Za nás ale jednoznačně říkáme s vložkou! Rozdíl v komfortu zejména na delších vyjížďkách je obrovský. Pokud ale přesto stále nevíte, existují i kalhoty, které obsahují odnímatelnou vložku či krátké spodky s vložkou. Můžete je tak vozit i bez ní. Podobně si můžete také koupit i spodní prádlo s vložkou, které můžete vozit pod klasickými kalhotami či kraťasy.

Volné, nebo uplé

Volné kalhoty či kraťasy se hodí na rekreační jízdu či trailové ježdění na horském kole. Střihem jsou velmi podobné klasickým volnočasovým kalhotám či kraťasům. Uplé, elastické kalhoty jsou pak jasnou volbou pro závodníky a silniční cyklisty. Oceníte je ale i při běžné cykloturistice. Jejich výhodou je, že nepřekáží při šlapání, zpevňují svaly, a byť se to řadě lidem nezdá – jsou velmi pohodlné.

Se šlemi, nebo bez

Toto je velmi individuální. Obecně ale platí, že jak jednou zkusíte komfort kalhot se šlemi, často už jiné vozit nebudete. Jejich výhodou totiž je, že dobře drží a nesjíždějí v cyklistickém předklonu, nerolují se, nikde netlačí a dobře kryjí bedra proti prochlazení.

A teď už si jen vyberte z naší nabídky cyklistických kalhot a kraťasů.