Porovnat (0)
Provozní tipy

Jak nastavit předozadní pozici a sklon sedla


Pro maximum pohodlí nestačí na kole nastavit pouze výšku sedla, ale také jeho sklon a předozadní pozici. V tomto článku Vám ukážeme, jak na to.

Základem je mít správně nastavenou výšku sedla. Pokud si jí nejste jistí, přečtěte si náš návod „Jak správně nastavit výšku sedla“. Poté můžete pokračovat dalším nastavením.

Předozadní pozice sedla

K tomuto potřebujete ideálně olovnici. Nahradit ji ale můžete čímkoli těžším na provázku, aby to směřovalo kolmo k zemi. Postup je poté následující:

1) Posaďte se přirozeně na kolo a opřete se řidítky o zeď tak, aby kolo bylo ve vodorovné poloze nenakloněné na stranu. Případně Vás může někdo přidržet za řidítka.

2) Chyťte se jednou rukou za řídítka a protočte pedály tak, aby byly vodorovně se zemí. Pomůže Vám, když zamáčknete brzdu.

3) Vezměte „olovnici“ a spusťte ji od kraje předního kolene dolů. Měla by směřovat zhruba do osy pedálu nebo lehce před ni (zhurba konec kliky). Pokud je za osou, musíte sedlo posunout lehce dopředu. Pokud je hodně před osou, musíte posunout sedlo mírně dozadu.

4) Poté znovu polohu sedla zkontrolujte.

5) Myslete taky na to, že s posunutím sedla dopředu budete muset asi lehce zvýšit i jeho výšku. A naopak snížit při posunutí dozadu.  

Možná se Vám nepodaří najít optimální pozici sedla hned napoprvé. Věnujte tomu ale čas, vrátí se Vám v podobě pohodlných vyjížděk.

Sklon sedla

Jakmile máte nastavenou výšku a předozadní pozici, už Vám zbývá doladit pouze sklon sedla. Ten je velmi individuální a neexistuje pro něj jednotné nastavení. Někomu vyhovuje špička sedla více dole, někomu sedí sedlo absolutně vodorovně.

Začněte právě tím, že sedlo budete mít v jeho ose 100% vodorovně. K tomu použijte nejlépe vodováhu (dnes si vodováhu můžete stáhnout i jako aplikaci třeba na mobil). Takto se zkuste na kole projet a poté případně sedlo malinko nakloňte špičkou dolů – nepřehánějte to ale (měli byste se pohybovat třeba kolem 1° až 2°). Zabere to opět nějakou chvíli, než najdete ten správný sklon.

Že máte sedlo špičkou moc dolů, poznáte tak, že Vás na vyjížďce budou bolet ruce a budete cítit velký tlak právě na řidítka. Budete totiž jako by sjíždět aze sedla dolů a tlačit se dopředu.

Číhalovy tipy

1) Nastavujte sedlo vždy v cyklistických kalhotách a tretrách, pokud je máte. Významně ovlivňují nastavení posedu.

2) Sedlo by nikdy nemělo směřovat špičkou nahoru. Nejzazší poloha je vodorovná.

3) Po změně sklonu sedla budete muset možná nepatrně zkorigovat i výšku sedla.

 

K maximálně pohodlné jízdě někdy nestačí pouze dobré nastavení, ale také vhodné sedlo. Někdy je potřeba si chvíli na nové sedlo zvyknout, ale pokud ani po pár vyjížďkách nejste spokojeni:

Zde je naše kompletní nabídka sedel.