Porovnat (0)
Provozní tipy

Jak správně nastavit výšku sedla


Optimálně vysunuté sedlo je nejdůležitější prvek pro pohodlnou jízdu. Proto je důležité vědět, jak na to. Poradíme Vám.

V první řadě je potřeba si vybrat správnou velikost rámu kola. K tomu jsme pro Vás sepsali jednoduchý návod „Jak zvolit správnou velikost rámu kola“.

Správná výška sedla se pak dá spočítat různými metodami nebo kalkulátory na internetu. Velmi jednoduchá metoda je ale tato:

1) Nastavte výšku sedla od oka. Sedlo doporučujeme nechat na začátku zhruba v polovině ližin (předozadní pozice).

2) Posaďte se na kolo a opřete se nejlíp i s řidítky o zeď tak, aby kolo bylo ve vodorovné poloze nenakloněné na stranu. Případně Vás může někdo přidržet za řidítka.

3) Protočte jeden pedál dolů tak, aby klika byla souběžně se sedlovou trubkou rámu.

4) Posuňte nohu na pedálu tak, abyste stáli na patě.

5) Noha by měla být zcela propnutá. Pokud je pokrčená, sedlo máte nízko. Pokud máte naopak tendenci sjet ze sedla na stranu, abyste na pedál patou dosáhli, sedlo máte vysoko.

Tato metoda zajistí, že když na pedál došlápnete přirozeně, budete mít nohu mírně pokrčenou pod úhlem cca 25° (u správného úhlu kolene se řada teorií rozchází, protože některé studie uvádějí doporučený úhel 15°-20°, jiné 30°-40°. Nám přijde těch zhruba 25° optimálních, ale úhloměrem to stejně asi doma měřit nebudete:-). Budete muset zřejmě udělat pár úprav, než najdete zcela optimální výšku sedla. Čas, který nad tím strávíte, ale vysoce převáží pohodlí na Vašich vyjížďkách.

Mezi základní nastavení, které mohou zvýšit Váš komfort, patří ještě předozadní pozice a sklon sedla. Proto jsme pro Vás připravili i návod „Jak nastavit sklon a pozici sedla“.

Číhalovy tipy

1) Nastavujte výšku sedla vždy v cyklistických kalhotách a tretrách, pokud je máte. Ovlivňují výšku sedla směrem nahoru.

2) Pokud budete mít sedlo příliš vysoko, budete se houpat z jedné strany sedla na druhou, což není dobře. Navíc Vás mohou začít bolet „achilovky“ apod.

3) Pokud bude sedlo příliš nízko, budou Vás zase bolet stehenní svaly a pojede se Vám obtížněji.

4) Dbejte také na správné vycentrování sedla, aby jeho špička směřovala na střed představce a řidítek.

 

K maximálně pohodlné jízdě někdy nestačí pouze dobré nastavení, ale také vhodné sedlo. Někdy je potřeba si chvíli na nové sedlo zvyknout, ale pokud ani po pár vyjížďkách nejste spokojeni:

Zde je naše kompletní nabídka sedel.