Porovnat (0)
Ze světa cyklistiky

Livigno - Mekka bikerů


Livigno panorama. Foto: Petr Slavík

 

Na pomezí Švýcarska a Itálie se nachází jedna z nejkrásnějších singletrailo-vých oblastí Evropy, vysokohorské slunné údolí Livigno (1800 m). V okolí města najdete hustou síť single trailů různých obtížností, délek a náročností, umožňující maximální bikerské vyžití milovníkům cross country, downhillu, ale i cykloturistům.

„Trail se před námi nekompromisně propadá mezi skály, k tomu na nás rozesmátě cenní zoubky kamenné schody, které o víkendech určitě zaskakují na cestě do pekla. Taneční pro pokročilé.“ - Petr Slavík, biker z Trail Busters

Krátce z historie

Příběh Livigna začíná dávno ve středověku, kdy do 12 kilometrů dlouhého, vysoko položeného a obtížně přístupného údolí sevřeného mohutnými třítisícovkami dorazili se svými stády první pastevci. Žádný ráj oplývající mlékem a strdím tu ale nenašli. Údolí bylo od okolního světa díky sněhovým přívalům odříznuto šest měsíců v roce, do toho si vybíraly svou smrtící daň časté laviny. Těm ostatně Livigno vděčí za své jméno.

Po staletí zapadlé městečko přežívalo ze skromného zemědělství, které místní doplňovali hojným pašeráctvím. To se změnilo až v roce 1965, kdy byl slavnostně otevřen tunel Munt la Schera, který konečně zpřístupnil jedno z nejvýše položených celoročně obývaných sídel v Alpách. Následovalo postavení prvních dvou vleků a šesti hotelů, za kterými již následoval proud turistů z celé Evropy.

Více informací o krajině Livigno naleznete na serveru Livigno.cz


Kouzelná krajina

Livigno se rozprostírá mezi dvěma národními parky, které zaručí, že vaše dovolená bude splněným snem – národní park Stelivo a švýcarský národní park. Společně tyto parky tvoří plochu 400 000 ha chráněných přírodních krás. Krajinu Livigna tvoří majestátní vrcholy, ledovce, jezera, divoké lesy, louky protkané horskými potoky, bohatá a vzácná fauna a flora, ale oproti jiným národním parkům jsou součástí i půvabné vesničky zasazené v údolích a horských stráních, jako právě Livigno. Tyto vesničky jsou v naprosté rovnováze s životním prostředím a dotváří harmonický ráz krajiny.

 

Livigno je velmi hornatou a členitou oblastí, nejvyšší vrcholy přesahují 3 000 m.n.m.

  • Cima de Piazzi (3439 m)
  • Cima Viola (3384 m)
  • Piz Paradisimo (3305 m)
  • Pizzo di Dosde (3280 m)
  • Cima di Saoseo (3277 m)

Livigno nabízí přes 3 000 km turistických tras různých obtížností. Můžete se jen sami procházet údolími, prozkoumávat značené trasy, můžete se vydat na túru s odborným doprovodem zkušených průvodců, a to jak po jednodušších trasách, tak po náročných trasách pro zdatnější turisty. Na své si zde přijdou i horolezci.


Perlička na závěr

Livigno je součástí bezcelní zóny, díky které v údolí supervýhodně nakoupíte alkohol, benzín, parfémy a spoustu dalšího zboží. Stihnout tady všechny lákadla proto není vůbec jednoduché – ideální den začíná perfektní vyjížďkou po okol-ních hřebenech, v podvečer nakoupíte dárky v některém z více než 250 duty free shopů a povedený den zakončíte ve stylové, přitom cenově dostupné restauraci u vynikající večeře. Je zkrátka těžké si Livigno nezamilovat.