Porovnat (0)
Servisní rady

Jak zalepit píchlou duši


Píchlá duše je nejběžnější problém, se kterým se můžete v cyklistice setkat. Proto pro Vás máme stručný návod a několik tipů, jak snadno defekt opravit.

Krok 1: Sundání pláště

Při opravě defektu je potřeba sundat plášť z ráfku a vyjmout z něj duši. K tomu můžete použít náš návod „Jak vyměnit plášť“. Postup je prakticky stejný, pouze nemusíme plášť sundávat celý z ráfku, ale stačí nám převléct pouze jednu stranu.

Krok 2: Detekce defektu

Jakmile máte jednu stranu pláště převlečenou přes ráfek, vytáhněte duši a při tom dbejte na to, aby se plášť na ráfku nepootočil. Poté duši nafoukněte a pokuste se najít díru – poslouchejte, kde syčí a uchází. Pokud je díra mikroskopická, nemusíte ji poslechem najít a je potřeba ji namočit do vody a sledovat unikající bublinky.

Krok 3: Lepení

Když najdete díru, lehce ji i s okolím očistěte smirkovým papírem. Záplata bude lépe držet.

Poté duši upusťte, ale nechte stále mírně nafouknutou a naneste na oblast defektu lepidlo. Můžete rozetřít prstem – raději více do široka, abyste měli jistotu, že bude pokrývat celou záplatu. Poté nechte lepidlo pár minut zaschnout – minimálně dvě minuty. Toto je velmi důležité, protože jinak Vám bude záplata po lepidle klouzat a nebude držet.

Mezitím si připravte velikostně odpovídající záplatu, ze které odstraňte ochranný (často stříbrný) papír. Jakmile je lepidlo zaschlé, opatrně přiložte záplatu středem na díru. Přimáčkněte prsty a chvilku držte pevně stlačené. Poté přes krycí fólii nehtem jakoby roztáhněte okraje záplaty a opatrně fólii odstraňte.

Pokud máte v lepicí sadě křídu, přebytečné lepidlo jí „začistěte“. Dobře Vám ale poslouží i suchá hlína u cesty, kterou záplatu i s okolím poprašte. Přebytečné lepidlo tak nepřilepí duši k plášti.

Zde je naše nabídka lepení.

Krok 4: Kontrola pláště

Velmi důležité je zkontrolovat, jestli nemáte něco zapíchnuté v plášti. Po nasazení duše byste ji okamžitě znovu propíchli.

Přiložte zalepenou duši k ráfku, aby byl ventilek u díry v ráfku. Najděte místo defektu a ve stejném místě zkontrolujte rukou i vnitřní stranu pláště. Pokud na něco ostrého narazíte, je potřeba to z pláště vytáhnout – můžete si pomoct například vytlačením montpákou, klíčem apod.

Pokud je plášť čistý, můžete jej spolu s duší nasadit podle našeho návodu zpátky do ráfku, nafouknout a vyrazit.

Číhalovy tipy

1) Záplatu, smirkový papír a lepidlo si nachystejte ještě před hledáním díry. Usnadní Vám to práci a nestane se Vám, že díru „ztratíte“ a budete ji muset hledat znova.

2) Pokud máte po ruce propisku, je dobré si díru označit například křížkem, abyste ji „neztratili“.

3) Natržený ventilek je důvodem k výměně duše – nesnažte se jej zalepit.

4) Nekupujte si zbytečně velké náhradní záplaty. Defekty bývají zpravidla malé a menší záplaty se Vám budou lépe lepit.

5) Pokud chcete používat samolepicí záplaty bez nutnosti nanášení lepidla, volte pouze kvalitní výrobce jako je např. Park Tool. Nekvalitní záplaty se mohou odlepit.