Porovnat (0)
Servisní rady

Co všechno na kole mazat


Na kole je řada věci, které o sebe při jízdě třou. Které z nich ale mazat? Poradíme Vám.

Pravidelně mažte v podstatě jen řetěz. To je nejdůležitější a zároveň velmi snadné, takže to zvládne každý. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si náš návod „Jak správně mazat řetěz“.

Mazat můžete také odpruženou vidlici či tlumič. Tyto díly jsou dnes v podstatě bezúdržbové, ale je dobré po každé jízdě očistit suchým hadrem od špíny kluzáky, které zajíždějí dovnitř. Na kluzáky pak existují speciální silikonové či teflonové oleje, které můžete jednou za čas nanést kolem dokola a nechat zatéct za těsnění. Rozhodně to ale není potřeba dělat po každé vyjížďce.

Dále je dobré mít doma ale jeden multifunkční olej (nejlépe ve spreji), kterým můžete prostříknout například nášlapný systém pedálů, brzdovou páku nebo stojan, pokud začnou vrzat. To se může stát po jízdě v dešti nebo delším provozu.

Často si můžete také sami měnit pedály. U těch je dobré před montáží natřít závit vazelínou. To samé platí i pro výměnu klik, středu nebo hlavového složení. Při výměně kazety nemusíte ořech, na který se nasouvá, mazat nijak. Pouze pokud bude zcela suchý, tak jej můžete lehce potřít olejem.

Číhalovy tipy

1) Nevíte, jaké mazivo koupit? Přečtěte si: Jaký olej koupit na kolo?

2) Méně je často více. Nepřehánějte to hlavně s olejem na řetěz.

3) Udržujte řetěz nejen namazaný, ale i čistý bez nánosů špíny, bláta apod.

4) Olej před použitím vždy protřepejte.

Zde je naše kompletní nabídka olejů a maziv.