Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jakou koupit helmu na kolo


Helma je nejdůležitější ochranná pomůcka na kolo. Ať jezdíte po městě, nebo v lese, ať jste mladí, nebo starší. Zachránit život Vám může i při banální cestě do obchodu. Ale jakou koupit? Pokusíme se Vám výběr co nejvíce ulehčit.

Konstrukce

Helmy se dělí na tzv. hardshell a in-mold. U hardshell přileb není svrchní „obal“ spojený do jednoho kusu s vnitřní pěnou. Moderní in-mold má vnitřní pěnu vstříknutou přímo do vnějšího obalu a je především lehčí. Je ale také dražší. Oba typy ale vyhovují mezinárodním bezpečnostním normám. Takže nemusíte mít strach z toho, že většina dětských přileb se dělá v hardshell provedení.

Určení

Helmy se dělí na horské, silniční, bmx a integrální.

Horské helmy mohou být pánské, které jsou univerzální pro muže i ženy, nebo dámské, které jsou většinou malinko menší a se specifickým designem. Mohou mít přední síťku proti hmyzu a zpravidla mají přední kšilt (štítek), který lze ale často odepnout. Lze je proto používat i na silničních kolech. Jsou nejoblíbenější volbou pro cykloturistiku i jízdu po městě.

Silniční helmy jsou v podstatě stejné jako horské, ale nemívají přední kšilt. Bývají dražší, ale často lehčí než horské helmy. Lze je používat univerzálně na jakémkoli kole.

Bmx helmy neboli tzv. kokosky jsou zakulacené a používají se pro freestyle jízdu a skákání. Jsou oblíbené i mezi dětmi.

Integrální helmy vypadají jako na motokros a chrání celý obličej. Používají se výhradně na bikros, freestyle skákání nebo sjezd.

Velikost

Ulehčili jsme Vám výběr, a proto u nás nenajdete žádné nejasné konfekční velikosti, ale vždy přesný rozsah obvodu helmy v centimetrech. Doma Vám už jen stačí vzít krejčovský metr a změřit si obvod hlavy nad ušima přes čelo. Výsledná míra pak musí spadat do správného rozpětí velikosti helmy.

Jak správně nastavit helmu na kolo najdete v našem článku ZDE.

Číhalovy tipy:

1) Dbejte na správné nastavení helmy pomocí zadního stahování a bočních pásků. Helma by neměla být na hlavě příliš volně.

2) Helma by měla být na hlavě zhruba vodorovně. Nikdy by neměla být spadlá do očí nebo naopak dozadu a odkrývat tak čelo.

3) Laciné helmy z nespecializovaných obchodů nemusejí být certifikované. Dávejte si na to pozor a nikdy helmu bez štítku „CE“ nekupujte. Může Vám ublížit.

4) Pokud na helmu spadnete, vždy je lepší ji vyměnit za novou, i když z vnějšku nejeví známky poškození. Nemusí už být 100% bezpečná.

5) Neexistuje žádné pravidlo, po jaké době měnit helmu, i když jste v ní nikdy nespadli. Většina výrobců přesto doporučuje nepřekračovat kvůli stárnutí materiálu dobu 5 let.

6) Pro většinu dražších přileb lze dokoupit náhradní výstelky. I pokud je nemáme v nabídce, neváhejte nás kontaktovat. Pokusíme se Vám je sehnat.

A teď už si jen vyberte z naší nabídky helem.