Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jaké koupit kolo na cykloturistiku


Hledáte nové kolo pro výlety na kole, ale nevíte, které by pro vás bylo nejvhodnější? Úzké pneumatiky, široké pneumatiky, velká kola, malá kola? Pomůžeme Vám.

Cykloturistika se dá provozovat prakticky na jakémkoli kole. Existují ovšem tři typy kol, které jsou pro ni nejvhodnější.

Krosová kola (28“)

Moderní kategorie s velkými koly. S užšími plášti a pohodlnější geometrií, než mají horská kola. Proto jsou velmi komfortní a skvěle jedou po asfaltových stezkách. Hravě si ale poradí i s méně náročným terénem, jako jsou polní nebo lesní cesty. Je možné je dovybavit blatníky, nosičem, brašnami a dalším příslušenstvím. Často mají i stavitelný představec, díky kterému si můžete ještě lépe nastavit posed. Jedná se o nejlepší volbu pro lehčí cykloturistiku v českých podmínkách.

Zde si můžete vybrat z naší nabídky krosových kol.


Trekingová kola (28“)

Velmi podobná krosovým kolům, ale s ještě pohodlnější geometrií a už v základu kompletně vybavená. S blatníky, stojanem, světly i nosičem. Jsou ale o trošku těžší a nejsou tak svižná a obratná jako krosová kola. Proto je doporučujeme spíše pro příměstský provoz nebo dojíždění.

Zde si můžete vybrat z naší nabídky trekingových kol.


Horská kola (29")

Horská třída s koly stejně velkými, jako mají krosová kola. Díky robustnějším plášťům jsou v průměru ale ještě větší. I s širšími pneumatikami proto jedou prakticky skoro stejně svižně jako krosová kola. Jejich výhodou pak je, že s nimi zdoláte i náročnější terén. Mínusem ale je, že na ně nepasují klasické decentní blatníky jako na krosová kola. Je potřeba volit masivnější typy, které Vás dobře ochrání. Zejména u dražších kol někdy také chybí otvory pro montáž zadního nosiče.

Zde si můžete vybrat z naší nabídky horských 29" kol.


Číhalovy tipy

1) Pokud vyloženě neplánujete jezdit v nepříznivém počasí, blátě apod., nechtějte nutně kotoučové brzdy. Kolo je díky nim těžší, často hlučnější a kotouče mohou občas lehce škrtat o brzdové destičky.

2) Dbejte na správný výběr velikosti rámu na vaši výšku.

3) Mějte na paměti, že se vyrábí dámské verze všech tří typů turistických kol. Ty mají upravenou geometrii speciálně dle ženské anatomie.

4) Pokud jste muž a plánujete vozit vzadu dětskou sedačku, zvažte nákup dámského kola se sníženým rámem. Mnohem lépe se Vám bude nasedat a sesedat.