Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jaké koupit horské kolo


Rozhodli jste se pro nákup horského kola, ale neorientujete se v široké nabídce všech možných typů? Pokusíme se Vám stručně a jasně poradit.

Odpružení

Nejdříve si musíte ujasnit, jestli chcete pevné kolo pouze s přední odpruženou vidlicí, nebo celoodpružené kolo i se zadním tlumičem. Ve zkratce, pevná kola jsou výrazně lehčí, rychlejší a levnější. Celoodpružená kola jsou velmi pohodlná a už nejsou vyloženě určená pouze do terénu, ale bez problému s nimi absolvujete i několikahodinovou vyjížďku po asfaltu. Jejich hlavní nevýhodou je ale vyšší váha a cena.

Samostatnou podkategorií horských kol je pak tzv. fat bike. To jsou moderní kola s extrémně širokými plášti, které vypadají spíše jako na motorku. Tato kola mívají často pevnou vidlici.

Materiál rámu

Rámy jsou dnes zpravidla hliníkové nebo karbonové. Hliníková kola jsou o něco těžší, méně pohodlná a méně tuhá. Ale zato výrazně levnější. Karbon je naopak velmi lehký, maximálně tuhý a skvěle absorbuje nerovnosti a vibrace. Je ale také podstatně dražší. Dokud nevyzkoušíte karbon, budete ale nadšení i z hliníku.

Velikost kol

Horská kola se dnes dělají s velikostí zapletených kol 26“, 27.5“ nebo 29“. Každý typ má svá pro a proti a nelze jednoznačně říct, který je nejlepší. Sepsali jsme pro Vás ale stručné porovnání jednotlivých typů ve článku „Horské kolo 26“, 27.5“, nebo 29“?“.

Výbava

Horská kola jsou dnes osazována zpravidla komponenty japonské firmy Shimano nebo americké Sram. Na trhu jednoznačně dominuje Shimano, které je také považováno za uživatelsky příjemnější. Má hladší chod a výbornou ergonomii. Sram je kvůli své robustnosti vyhledávaný zejména při použití do drsnějšího terénu nebo tvrdší zacházení. Jednotlivé modelové řady jdou kvalitativně vzestupně takto:

Shimano              Sram

Tourney                  X.3

Altus                        X.4

Acera                       X.5

Alivio                       X.7

Deore                      X.9

SLX                           X0

XT                             XX

XTR                           X1

                                 X01

                                 XX1

Číhalovy tipy

1) Pokud nemáte závodní ambice, bohatě si vystačíte s hliníkovým rámem.

2) Na jízdu v terénu si nemusíte nutně pořizovat celoodpružené kolo. I na pevném kole si můžete užívat divokých sjezdů. Nikdy to ale nebude tak pohodlné.

3) Pokud hledáte kvalitní a cenově dostupné kolo, nelpěte na vzduchové vidlici. I pružinové jsou dnes už na velmi dobré úrovni. Obecně pak platí, že vzduchové vidlice najdete až na kolech od cca 20 000 Kč nahoru.

4) Dbejte na správný výběr velikosti rámu. Pokud vám nepomůžou naše velikostní tabulky ani články, rádi Vám poradíme osobně.

5) Mějte na paměti, že se vyrábí i dámské verze horských kol. Ty mají upravenou geometrii speciálně dle ženské anatomie.

A teď už jen vybírejte z naší nabídky horských kol.