Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jak vybrat správnou velikost cyklistických treter


Vybrat správnou velikost cyklistických treter bývá zejména při nákupu přes internet často velký problém. Proto Vám přinášíme podrobný návod, jak nešlápnout vedle.

Standardy velikostí

Nejprve je třeba podívat se na různé standardy velikostí obuvi. U nás uvádíme všechny velikosti v EU číslování, což je v Evropě nejběžnější francouzský standard. Jinde můžete také najít číslování americké či britské (US, UK), podle kterých doporučujeme se určitě neřídit, protože jsou často velmi zavádějící. Často nejvíce vypovídajícím zůstává japonské číslování (JPN) v centimetrech, které nejlépe řekne, jak velká bota opravdu je. Ne všichni výrobci ale bohužel míry v JPN uvádějí. Navíc i samotná tabulka výrobce často vůbec neodpovídá realitě (což nechápeme, ale je to tak). Proto je vždy zcela nejpřesnější ručně změřit vnitřní stélku (vložku). Toto pro Vás vždy rádi uděláme, pokud budeme mít dané tretry skladem.

Správná délka tretry

A nyní už k samotnému výběru. Asi nejdůležitější je zvolit správnou délku tretry. Tady je potřeba zapomenout na všechny klasické poučky ohledně výběru obuvi. Pro cyklistické tretry totiž tato pravidla neplatí. A to zejména to, že byste vždy měli volit boty větší, než je Vaše noha. Toto platí u běžné, trekové či běžecké obuvi, ale rozhodně ne obuvi na kolo. Je to dáno tím, že jízda na kole je naprosto odlišný pohyb než chůze či běh. Botu při šlapání na kole spíše vyzouváte, než že byste tlačili do špičky.

Cyklistické tretry by měly být co nejtěsnější. Nikdy by Vás neměly tlačit do palce, ale volný prostor ve špičce by měl být co nejmenší. Prsty byste tedy neměli moci příliš volně hýbat. A ani nezavázaná bota by se Vám určitě neměla při chůzi vyzouvat.

Bez samotného vyzkoušení toto nejlépe odhadnete, pokud se Vám podaří zjistit si délku vložky v dané tretře, případně je dostupná alespoň JPN tabulka číslování. Následně je potřeba změřit si vlastní nohu. Pokud máte jedno delší než druhou, vždy měřte tu delší. Provedete to jednoduše takto:

1) Oblečte si ponožky, ve kterých běžně jezdíte na kole.

2) Stoupněte si k rovné zdi a dorazte nohu patou k ní.

3) Změřte si metrem délku nohy od zdi až po okraj ponožky na palci – toto je délka, kterou hledáme.

Vhodná velikost treter (resp. vnitřní vložky) by následně měla být cca do 0,5 cm větší, než jste naměřili svou nohu. Nikdy by neměla být větší o více než 1 cm. Ve výsledku by měl být pocit v botě opravdu spíše těsný než volný.

Správná šířka tretry

Šířka boty je v podstatě závislá na velikosti treter. Opět byste měli mít nohy v tretrách poměrně natěsno. Ač výrobci můžou tvrdit, že se materiál svršku nikdy neroztáhne, naše zkušenosti jsou zatím vždy opačné. A to často i velmi výrazně. Po roce ježdění se Vám tak může zdát, jako by tretry byly snad až o číslo větší, než jak jste se v nich cítili při koupi.

Důležité také je, aby svršek dobře obepínal nohu i bez zavázání (utáhnutí). Přezky, suché zipy, tkaničky či lanka by měly být vždy potřeba dotahovat pouze lehce, resp. ne hrubě. Špatnou velikost poznáte právě i podle toho, že máte tendenci si tretry hodně dotahovat. Tím totiž kompenzujete příliš velkou velikost. Což je ale špatně, protože tím problém velkých bot nevyřešíte a pouze omezíte proudění krve do nohou, takže budete mít problémy s odkrvováním a znecitlivěním chodidel.

Jak si tretry správně zkoušet

Důležité je tretry také správně vyzkoušet. Zaprvé je potřeba je zkoušet v ponožkách, ve kterých jezdíte na kole. Také je vhodné je zkoušet odpoledne nebo večer, protože noha je lehce větší než ráno po probuzení.

Tretry by Vám měly dobře sedět i bez zapnutí a neměly by se rozhodně vyzouvat pouze lehkým popotažením za patu. Tretry dotahujte vždy odspoda nahoru (od prstů po kotník).

Na rozdíl od běžných bot není potřeba v tretrách zkoušet chodit. Naopak toto ani nedoporučujeme, protože Vám to může nesprávně dát pocit, že jsou Vám boty malé. Tretry tedy zkoušejte ideálně pouze vsedě, aniž byste tlačili do špičky. Můžete se také opřít rukama např. o židli a zkusit si v tretrách jako by nanečisto šlapat do vzduchu jako na kole.

Zkuste také zahýbat prsty. Ty by se neměly ve špičce hýbat příliš volně.

Celkově by měl být pocit o dost těsnější než v normálních botách. Tímto se nenechejte zmást, protože to zpravidla lidem připadá nepřirozené a nejsou na to zvyklí. Je to tak ale správně. Pokud Vás vyloženě netlačí palec kvůli nedostatečné délce, tak Vám tretry používáním vždy povolí a přizpůsobí se Vaší noze. Často stačí pouze pár vyjížděk.

Rozdíly dle typu treter

Výše uvedené zásady platí pro horské i silniční tretry. Jedinou výjimkou jsou turistické tretry, které jsou lehce odlišné. Jsou totiž na rozdíl od předchozích dvou typů více zamýšlené i na běžnou chůzi při kole. Poznáte je tak, že mají gumovou podrážku, která vypadá jako u klasické tenisky. Proto tento typ treter volte o trošku větší než ostatní. Velikost se bude více blížit Vaší běžné obuvi. Horské a silniční tretry budou naopak často o číslo menší než Vaše běžné boty.

          

                 Horské tretry                                                           Silniční tretry                                                  Turistické tretry

Číhalovy tipy

1) Pokud Vám bude prodavač tvrdit, že tretry musejí volné, pohodlné a musí se Vám v nich pohodlně chodit, nebo byste měli dokonce moct strčit při obutí za patu ještě prst, nerozumí tomu, a doporučujeme v takovém obchodě tretry nekupovat.

2) Spousta lidí má jednu nohu lehce větší než druhou. Tretry vybírejte vždy podle větší nohy.

3) Hodně výrobců nabízí boty v půlčíslech. Průzkumy totiž ukazují, že většina lidí volí právě tato půlčísla, pokud mají tu možnost. Bohužel do České republiky se zpravidla tretry v půlčíslech nedovážejí, což je velká škoda, ale takto to bohužel tuzemští dodavatelé dělají. Výjimkou jsou např. tretry Giro. Ty se občas nabízejí také např. v různých šířkách.

4) Statisticky je údajně nejvíce problémů s nepohodlním při šlapání na kole je způsobeno právě nevhodnou velikostí treter.

 

Líbil se Vám náš článek? Máte raději praktické zkušenosti než učebnicové poučky?

Staňte se našimi fanoušky na FacebookuInstagramu a přihlaste se níže k odběru našich newsletterů.

Tak Vám neunikne žádná naše novinka.