Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jak vybrat správné tretry na kolo


Chcete si na kolo pořídit nacvakávací tretry, ale nevíte, který typ je pro Vás nejvhodnější? Sepsali jsme pro Vás stručný přehled.

Turistické tretry

Nejvíce se podobají klasickým botám a jsou také nejpohodlnější. Mají komfortní polstrování a podrážku s výbornou přilnavostí. Dá se v nich bez problému chodit i mimo kolo. Jsou ideální pro cykloturistiku na krosových či horských kolech. Nejsou ale příliš tuhé, takže nejsou vhodné pro sportovní či závodní použití.

Zde si můžete vybrat z naší nabídky turistických treter.


Horské tretry

Nejuniverzálnější typ. S různými stupni tuhosti podrážky od měkčích až po velmi tvrdé, které maximalizují efektivitu šlapání. Stále se v nich dá velmi dobře chodit mimo kolo, ale na vycházky to není. Jsou vhodné pro jakékoli použití od cykloturistiky, přes technické ježdění v lese až po silniční cyklistiku.

Zde si můžete vybrat z naší nabídky horských treter.


Silniční tretry

Lehké a tuhé. Výborně přenášejí energii do šlapání. Zejména dražší modely mají také perfektní „fit“, takže Vám sedí na noze jako druhá kůže. Nevýhodou ale je téměř hladká podrážka, takže se v nich hůře chodí mimo kolo. Proto jsou vhodné vyloženě na silniční kola.

Zde si můžete vybrat z naší nabídky silničních treter.


Zapínání

Levnější tretry mívají zapínání na suché zipy, dražší pak na suché zipy v kombinaci s přezkou a nejdražší modely se často zapínají pomocí stahovacích lanek s otočným kolečkem. Nedá se ale říct, že by například suché zipy byly horší nebo méně funkční než stahovací lanka. Jde spíše o jednoduchost při manipulaci. Módní je dnes také zavazování na klasické šňůrky – to ale není tak praktické, protože se s ním jako s jediným typem nedá manipulovat za jízdy. 

Číhalovy tipy

1) Nikdy si nekupujte tretry, které jsou Vám větší. Tretry by měly sedět zcela přesně, na doraz. Bota často trošku povolí, a pokud je jen trošku větší, tak se Vám bude při šlapání vyzouvat pata. Naopak v těsných botách nemá palec za jízdy takovou tendenci tlačit jako při klasické chůzi.

2) K tretrám bývají často přídavné hroty, které mohou ještě více usnadnit chůzi. Pokud nejsou součástí balení, dají se za pár desítek korun dokoupit – zpravidla jsou univerzální.

3) I na silničním kole můžete používat horské tretry. Ušetříte tak peníze za dvoje boty, pokud máte dvě různá kola.

4) Tretry s karbonovou podešví (podrážkou) jsou nejvíce tuhé a nejlépe přenášejí Vaši sílu do šlapání.

Přečtěte si také, jak zvolit správnou velikost treter.