Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jak vybrat cyklistické návleky na tretry


Cyklistických návleků na tretry existuje celá řada, od tenoučkých lycrových plátýnek až po těžkotonážní arktické modely do mrazů hluboko pod nulou. Vybrat ty nejvhodnější pro Vás ale může být podle popisu a obrázků na internetu dost těžké. Proto se pokusíme popsat, jak návleky na boty vybírat a přidáme tipy na modely, které se u nás nejvíce prodávají, a máme je sami odzkoušené.

Jak vybrat správnou velikost návleků na tretry

Toto je velmi důležitý bod tohoto článku. Návleky na tretry jsou totiž dimenzované ideálně na silniční tretry a ve většině případů velikostní tabulky odpovídají i běžným horským mtb tretrám. Pokud ale máte turistické tretry, které vypadají více jako klasické tenisky (resp. pohorky), je potřeba při koupi návleků volit minimálně o číslo větší velikost. U větších velikostí turistických bot (EU45-46 a více) se často setkáváme s tím, že některé návleky ani v tom největším čísle na tretry vůbec nejdou dát.

Návleky na normální boty bez nášlapů 

Další častou otázkou je, jestli je možné vozit cyklistické návleky i na klasických botách bez nášlapného systému. Zpravidla ano. Výjimkou jsou opět nějaké hodně robustní turistické boty, na které nemusejí návleky jít nasadit. Je taky potřeba vybírat takové návleky, které mají zespodu co největší díru v přední části boty. A i přesto musíte počítat s tím, že návleky můžete v místě kontaktu s pedály poměrně brzo poškodit. Většinou je to ale pouze kosmetická záležitost a na funkci to nemá vliv.

Zimní návleky na tretry

Nyní už přejdeme k samotným typům návleků. Začneme od těch nejzásadnějších. Zimní návleky jsou nezbytným doplňkem každého pořádného cyklisty. A jsou podle nás většinou i lepší volbou než kupovat mnohdy hodně drahé, zateplené zimní tretry. Návleky jsou totiž univerzálnější, levnější a člověk doma nemusí skladovat boty navíc.

Do zimy volte vždy zateplené, neoprenové modely. Některé mohou mít i speciální voděodolnou vrstvu, která by měla být zmíněná v popisu a na fotce ji zpravidla poznáte tak, že povrch návleku vypadá „gumově“. Klasický neoprenový povrch je na obrázku naopak takový hrubější, jakoby semišový.

Výrobci bohužel často neuvádějí doporučený teplotní rozsah použití. Míru zateplení můžete nicméně odvodit od tloušťky materiálu (tlustší = teplejší). Cokoli nad 3 mm tloušťky Vás pak dobře zahřeje i v teplotách pod 0°C.

My osobně máme nejradši návleky značky BBB, která nejen že srovnává hřejivost a voděodolnost jednotlivých modelů (u nás najdete tabulku vždy v galerii u produktů), ale především nabízí skvělý poměr cena/výkon. Kromě skvělého zpracování mají návleky hlavně kvalitní YKK zipy, které jsou nesrovnatelné např. s obyčejnými zipy u návleků značky Force. Máte u nich jistotu, že se Vám zip jen tak nerozjede.

Nejuniverzálnějším zimním modelem v naší nabídce jsou návleky BBB HEAVYDUTY. Ty odolávají i velkému chladu a dost i vodě či sněhu. Nemají sice přímo vodotěsný potah, ale o to více jsou prodyšné a flexibilní. Hodí se jak na silniční, tak i horské nebo turistické tretry. Doporučujeme do teplot 5°C a nižších.

Do extrémních podmínek, velkého mrazu, mokra, sněhu a náročného terénu pak doporučujeme připlatit za návleky BBB ARCTICDUTY, které jsou opravdu těžkotonážní a perfektně vyztužené v exponovaných částech.

          

                                BBB HeavyDuty                                                                                         BBB ArcticDuty

 

Jarní/podzimní návleky na tretry

Určitě nedoporučujeme vozit zimní návleky na jaro nebo na podzim. Budou Vám zbytečně dusit nohy a Vy se budete v tretrách zbytečně moc potit. Proto je lepší pořídit si zvlášť jarní/podzimní návleky i do teplot mezi cca 5°C a 15°C.

V suchu a na silnici Vám perfektně poslouží pletené návleky, které mají skvělý teplotní komfort v širokém rozsahu teplot. Nemají zip, takže se snadno nasazují a lze je pohodlně prát v pračce s funkčním prádlem. Bezproblémové jsou např. pletené návleky FORCE (klidně i starší model ve výprodeji). Je potřeba ale počítat s tím, že se Vám u těchto návleků poměrně rychle udělají díry na patách, protože tam nejsou z výroby udělané otvory. Funkčně to ale nevadí ničemu.

Trošku lépe se Vám pak budou při ušpinění čistit jenom lehce zateplené návleky FORCE LYCRA TERMO.

Odolnější a o něco teplejší pak byly skvělé návleky BBB Raceproof, které už se bohužel přestaly vyrábět. Nejpodobnější jsou jim nyní asi návleky FORCE NEOPREN OVER.

Příliš pak nedoporučujeme voděodolné modely, které stejně často průniku vody do treter úplně nezabrání a hlavně jsou hodně neprodyšné. Do určitých situací ale mohou být určitě dobrou volbou (viz níže).

          

                               Force pletené                                             Force Lycra Termo                                         Force Neopren Over

 

Letní návleky na tretry

Někomu to může přijít divné, ale existují i návleky do letního počasí. Jsou to buď tenoučké lycrové, které ale nemají pro normálního člověka příliš praktického využití. Chrání zpravidla jen proti špíně např. po dešti. Pokud Vám ale právě o toto jde, tak koupit můžete v podstatě jakékoli, jen doporučujeme volit ty bez zipu, např. BBB LIGHTFLEX.

Druhou letní kategorií jsou voděodolné návleky, které mají chránit hlavně proti dešti. Ty jsou sice tenké a lehké, ale jejich velkou nevýhodou je neprodyšnost. Takže Vás sice do značné míry chrání proti vodě zvenku, ale o to víc se Vám budou potit nohy uvnitř.

Mokré tretry v teplém letním počasí zas tolik nestudí a bez návleků po dešti i lépe schnou. Ale jsou samozřejmě situace, kdy se voděodolné návleky vyloženě hodí. Může to být třeba, když venku hodně prší a člověk musí přejet na kole do práce apod.

Z voděodolných modelů doporučujeme návleky BBB RAINFLEX, které mají opět kvalitní YKK zipy, reflexní ošetření po celém obvodu a podrážku vyztuženou kevlarem.

          

                                   BBB LightFlex                                                                                          BBB RainFlex

 

Číhalovy tipy:

1) Kvalitní návleky nemusejí stát majlant. Velice slušné návleky koupíte kolem 500-700 Kč.

2) Pokud kupujete návleky se zipem, dívejte se nejlépe po návlecích s YKK zipy.

3) Pokud na tom vyloženě netrváte, nedoporučujeme příliš na jaro/léto/podzim nákup voděodolných návleků (např. Force Rainy), protože jsou neprodyšné, takže hodně dusí a potí nohy. A při delší jízdě si voda zpravidla stejně cestu do bot najde.

4) Nebojte se mít doma více návleků podle ročního období. Odlišné zateplení různých návleků opravdu oceníte.

5) Hlavně na silničním kole na jaře dobře fungují i tzv. špičky na tretry, které chrání před chladem a větrem přední část boty.

 

Líbil se Vám náš článek?

Staňte se našimi fanoušky na FacebookuInstagramu a přihlaste se níže k odběru našich newsletterů.

Tak Vám neunikne žádná naše novinka.