Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jak správně vybrat dětské kolo


Dětských kol se dnes vyrábí spousta různých typů. Největším problémem ale zůstává výběr správné velikosti vzhledem k věku a výšce dítěte. Po přečtení následujícího článku to pro Vás ale nebude žádná potíž.

Velikost

Dětská kola se dělí dle velikosti kol. Jdou vzestupně od odrážedel a 12“ kol s přídavnými kolečky přes 16“ a 20“ až k 24“ kolům. Jako poslední dětská se berou také 26“ kola s malinkým rámem. Občas se objevují i 18“ kola, ale tato velikost je spíše atypická.

Každý rozměr pak odpovídá určité výšce a věku dítěte. Na základě odborných studií a vlastní praxe jsme pro Vás sestavili následující tabulku:

Rám

Rámy na dětských kolech jsou ocelové nebo hliníkové. Hliník je dražší, ale lehčí. Váš prcek se tak při jízdě tolik nenadře a bude pro něj snadnější s kolem manévrovat. Zpravidla také najdete chlapecké a dívčí modely. Dívčí rámy poznáte kromě jemnějších barev také nižším, často prohnutým rámem. Pokud je barva neutrální a líbí se, není ale problém, ani když např. na dívčím kole jezdí menší chlapec.

Výbava

Složení komponentů bývá u dětských kol velmi podobné a není to tak zásadní věc jako u kol pro dospělé. Standardem bývá otočné řazení a na malých kolech torpédová zadní brzda.

Číhalovy tipy

1) Nevynechávejte velikosti. Projděte s dítětem od nejmenších až po největší kola. Asi největší chybou je trápit dítě na malinkém kole, nebo mu naopak koupit kolo nesmyslně velké, že do něj doroste. Proto spíše říkáme: „Než abyste měli jednu velikost přeskočit, kupte toto kolo raději levně z bazaru nebo od známých.“

2) Odrážedla děti dobře připraví na přechod na šlapací kolo.

3) U odrážedel volte nejlépe ta, kterým nejdou úplně protočit řidítka. Méně zdatným dětem to ušetří spoustu karambolů.

4) Výšku sedla nastavujte dětem tak, aby vždy dosáhly nohama na zem.

5) Dohlédněte na to, aby děti nejezdily na zbytečně těžký převod. Lehké převody jsou důležité pro správný rozvoj dítěte.

6) Vyhněte se nákupu kol ze supermarketů. Tato kola mají velmi nekvalitní komponenty a často se prakticky nedají seřídit. Setkáte se tak s tím, že Vám je v servisech nebudou chtít vůbec brát.

A teď už jen vybírejte z naší nabídky dětských kol.