Porovnat (0)
Provozní tipy

Jak správně nastavit helmu na kolo


Cyklistická helma je absolutním základem pro jízdu na kole a každý by ji měl vozit. Ne každý ji ale umí správně nastavit. Proto jsme pro Vás připravili tento článek, který Vám ukáže nejenom, jak přilbu správně nosit, ale taky jak ji dobře vyzkoušet, pokud si ji například objednáte u nás na e-shopu.

Jak vybrat správnou velikost helmy

Úplně na začátku je potřeba správně zvolit velikost helmy. Pokud nakupujete přes internet, je nutné si doma změřit obvod hlavy. Měří se nejlépe krejčovským metrem, který si obtáhnete kolem hlavy nad ušima a obočím, tedy v nejširším místě hlavy.

Pokud nemáte doma krejčovský metr, dobře Vám poslouží i cca 65 cm dlouhý proužek papíru, který přiložíte na hlavu a následně jej změříte klasickým metrem či pravítkem. 

Pokud plánujete koupit helmu, která se vyrábí ve více velikostech a Vaše hlava je přesně na hranici velikostí, doporučujeme koupit raději tu větší. V chladnu totiž budete chtít pod helmu dát např. čelenku nebo čepici a menší velikost už by Vám nestačila.

Vyberte si z naší nabídky cyklistických přileb ZDE. 

Jak helmu správně vyzkoušet

Jakmile máte vybranou velikost i samotnou helmu (více o výběru správné helmy se dočtete v tomto článku „Jakou koupit helmu na kolo“) je důležité ji správně vyzkoušet. Pokud si ji totiž nasadíte na hlavu špatně, může Vám přijít hrozná. Mnohdy ale stačí pouze drobná úprava a přilba může sedět naprosto skvěle.

Zaprvé je důležité rozepnout přezku pod bradu a vydělat z helmy všechny letáčky, kšilty apod., pokud uvnitř nějaké jsou.

Zadruhé povolte vzadu stahování (zpravidla nějaké kolečko) téměř na maximum.

A teď přichází nejdůležitější krok. Spousta moderních přileb lze nastavovat i vertikálně. Uvnitř na zadní straně bývá posuvník, kterým můžete cvakat a posunovat tak celé zadní stahovací kolečko dolů nebo nahoru. Z výroby mají všechny helmy tento posuvník v nejhornější poloze – helma je tedy nejvíce „mělká“. A právě v této poloze většinou helma vůbec nikomu nesedí. Je tedy důležité posuvníkem zatáhnout dolů, na první zkoušku nejlépe až do nejnižší polohy. Tak budete mít naopak pocit, že je helma příjemně hluboká.

Teprve teď si můžete helmu nasadit na hlavu a pokračovat kroky níže.

Jak helmu na hlavě správně nastavit

Jako první si helmu na hlavě dobře usaďte. Hlava do ní musí dobře zapadnout a prakticky se dotýkat horních výstelek. Přilba nesmí v této fázi nikde tlačit. Že je Vám helma malá, poznáte zpravidla tak, že Vás tlačí na spáncích.

Teď je potřeba nastavit přilbu do správné polohy. Uděláte to jednoduše tak, že si přiložíte ukazováček nad obočí a helmu si dorazíte k němu. Některé teorie říkají, že by prsty měly být dva, ale my jednoznačně říkáme pouze jeden, protože se dvěma už byste mohli mít hodně odkryté čelo a helmu příliš dozadu. Správně by měla být helma na hlavě v téměř vodorovné poloze.

Nyní si vzadu dotáhněte stahování až k hlavě, aby se helma na hlavě zajistila. Pokud jste dotáhli stahování na maximum a helma je stále volná, vybrali jste si příliš velkou velikost a potřebujete menší.

Pokud helma sedí dobře, nastavte boční pásky. Ty pomáhají udržovat helmu ve správné vodorovné poloze a měly by vést kolem uší tak, aby na ně netlačily. Přední pásek by měl být lehce před uchem. Většina helem má na bočních páscích zacvakávací klipy, po jejichž uvolnění můžete s pásky pohybovat a měnit jejich délku.

Jakmile máte nastaveny pásky kolem uší, zbývá už jen upravit pásek pod bradou. Zacvakněte spodní přezku a zkuste otevřít pusu, jako byste chtěli zívnout. Pásek by měl na bradu v této poloze tlačit. Pokud je volný, utáhněte jej.

Po dotažení ještě vyzkoušejte, jestli Vám helma celkově dobře sedí. Zkuste s ní na hlavě lehce pootočit dopředu a dozadu. Helma by neměla úplně snadno sjíždět ani na jednu stranu. Rozhodně by se Vám nemělo povést si ji prakticky úplně vytočit dozadu tak, že budete mít odkryté celé čelo. Tento problém se dá částečně upravit utažením předních bočních pásků, čímž se bude helma více tlačit do čela.

Pokud jste úspěšně došli až sem a vše sedí, gratulujeme. Máte helmu správně nastavenou a můžete vyrazit na kolo.

Číhalovy tipy:

1) Helmu při jízdě nikdy nesundávejte z hlavy. Ani když jedete do kopce a myslíte, že se nemůže nic stát. Na řídítkách nebo v batohu Vám je k ničemu.

2) Nikdy nejezděte z rozepnutými pásky pod bradou. Helmu můžete při pádu lehce setřást z hlavy a neochrání Vás.

3) Pásky pod bradou mají často tendenci se povolovat. Před jízdou si je vždycky zkontrolujte.

4) Při zkoušení nikdy nezapomeňte uvnitř potáhnout zadní stahování do nejnižší polohy, pokud to u dané helmy jde. Helma bude sedět úplně jinak.

 

Líbil se Vám náš článek? 

Staňte se našimi fanoušky na FacebookuInstagramu a přihlaste se níže k odběru našich newsletterů.

Tak Vám neunikne žádná naše novinka.