Jak se v zimě obléct na kolo - 2. díl
Vhodné zimní oblečení na kolo může vypadat u každého trošku jinak. Existují ale obecná doporučení nebo zásady, které jsou univerzální. Pokud tedy v něčem tápete, může Vám tento článek napovědět. U každého bodu Vám také nabídneme jeden Číhalův tip, jehož koupí nešlápnete vedle.
První díl o zimním oblečení na kolo najdete ZDE.
Rukavice
Zimní rukavice jsou pro spoustu lidí velkou alchymií. Ne každému totiž vyhovují klasické robustnější typy, které neposkytují tak dobrý cit při řízení. Pokud jste na tom stejně a chcete zachovat maximální kontakt s řízením, doporučujeme rukavice Craft Storm. Jsou dostatečně teplé a přitom výrazně tenčí než běžné zimní rukavice na kolo – řídítka se v nich výrazně lépe drží. Pozor ale na to, že při pomalejší jízdě nebo při častém zastavování v nich může být zima už při teplotách kolem nuly.
Pokud s tloušťkou rukavic problém nemáte, skvělou volbou mohou být např. rukavice Force X72 nebo Force Warm, které jsou cenově velmi dostupné a velmi teplé – zahřejí Vás i v opravdových mrazech.
Kalhoty
Dlouhé cyklistické kalhoty se vyrábějí s cyklistickou vložkou i bez ní. Mnohem praktičtější je koupit si na zimu ty bez vložky. V praxi to pak funguje tak, že si oblečete krátké letní cyklokalhoty s vložkou (případně cyklistické boxerky s vložkou) a na ně si oblečete dlouhé zimní kalhoty.
Zaprvé Vám tak odpadne problém, aby Vám vložka na dlouhých kalhotách dobře seděla. Zadruhé budete mít ještě více krytou sedací oblast (případně i bedra, pokud máte kraťasy se šlemi). A zatřetí můžete používat dlouhé kalhoty i na zimní turistiku či běh (sami neznáme nic lepšího než běhat v dlouhých cyklokalhotách se šlemi, které se nezařezávají v pase a kryjí dokonale bederní páteř před chladem).
Dlouhé kalhoty jsou méně či více zateplené. Některé mají zesílenou např. oblast rozkroku a kolen. A některé jsou navíc i větruodolné. U těchto ale musíte počítat s tím, že nejsou 100% elastické a pohyb v nich bude při šlapání malinko těžkopádnější.
Za Kola Číhal můžeme doporučit cyklokalhoty Kellys RBX, které mají výborný střih a krásně Vás zahřejí až do teplot kolem 0°C. Případně větruodolné cyklokalhoty Kellys Isowind, které zvládnout teploty ještě nižší a hravě si poradí s nárazovým větrem. Podobně dobře jako Kellys Isowind pak fungují např. kalhoty Force Z68 PRO, které mají šedé větruvzdorné panely pouze na nejvíce exponovaných místech, takže nejsou tak "tvrdé" a lépe se v nich hýbe.
Kellys RBX bez vložky Kellys Isowind bez vložky
Tretry
Někteří obchodníci rádi vnucují zákazníkům zimní, zateplené tretry. Podle nás je to pro běžného člověka zbytečný luxus a moc peněz vzhledem k tomu, kolik toho běžný cyklista najezdí přes zimu. Mnohem praktičtější jsou návleky na Vaši letní obuv.
Pokud ale i přes vyšší pořizovací cenu chcete zimní tretry zkusit, můžete koupit za velice dobré peníze např. tretry Force Ice MTB, které stojí cca polovinu toho, co běžně stojí zimní tretry jiných značek. A podle referencí našich zákazníků tretry rozhodně nejsou špatné.
Návleky na tretry
Návleků existuje celá řada, od tenoučkých lycrových plátýnek až po těžkotonážní arktické modely do mrazů hluboko pod nulou. Do zimy volte určitě zateplené, neoprenové modely. Některé mohou mít i speciální voděodolnou vrstvu.
Výrobci bohužel často neuvádějí doporučený teplotní rozsah použití. Míru zateplení můžete nicméně odvodit od tloušťky materiálu (tlustší = teplejší). My máme rádi návleky značky BBB, která alespoň orientačně srovnává hřejivost a voděodolnost jednotlivých modelů. U všech návleků BBB u nás najdete praktický přehled v obrázku v galerii.
Za jedny z nejuniverzálnějších návleků do zimy považujeme model HeavyDuty, který odolává velkému chladu a dost i vodě a nabízí výborný poměr cena/výkon.
Návleky na tretry BBB Heavyduty
Ponožky
Pokud používáte zimní tretry nebo zateplené návleky na boty, můžete i v zimě jezdit na kole v tenkých letních ponožkách. Zejména ve dnech, kdy je ale na návleky příliš teplo (kolem 10°C), oceníte teplejší ponožky. Kvalitní zimní ponožky můžou fungovat bez návleků až do cca 0–5°C. Jen musíte počítat s tím, že jsou trošku tlustší. Nemusí tak vyhovovat těm, kteří mají boty hodně natěsno. Další nevýhodou tlustých ponožek je taky fakt, že si trošku roztáhnete tretry a v tenkých ponožkách Vám pak mohou být volnější.
Reflexní pomůcky
Problém zimního oblečení nejen na kolo je ten, že se často dělá pouze v černé barvě. Což sice mnoha lidem vyhovuje, ale z praktického hlediska to není moc dobré. V zimě bývá totiž více zamračeno, dříve se stmívá a je dobré být lépe vidět. Proto je důležité myslet také na reflexní doplňky. Můžou to být nejrůznější plastové či textilní pásky a klipy na nohavice či rukávy. Anebo klasické reflexní vesty. Ty doporučujeme hlavně, pokud jezdíte denně za tmy do práce či školy. Určitě nic nepokazíte ani tím, když si na kolo přidáte i nějaké reflexní nálepky.
Reflexní pásky textilní Kellys Twilight Reflexní vesta Kellys Moonlight
Číhalovy tipy
1) Zimní rukavice je nutné často kupovat o číslo větší než letní rukavice.
2) Pokud se rozhodnete jezdit zároveň v krátkých a dlouhých kalhotách na sobě, noste vždy dlouhé na krátkých. Jednak se vyhnete podráždění kůže v rozkroku a zadruhé si nezničíte kraťasy blátem a špínou.
3) Doporučujeme návleky na tretry s YKK zipy. Pnutí při jízdě i zapínání je často velké a (ne)kvalita zipu jde dost poznat.
4) Pokud je předpoklad, že v návlecích na tretry budete hodně i chodit při kole, je dobré se zaměřit i na odolnost prošití a vyztužení spodní strany od podrážky.
5) V zimě je dobré vozit návleky na tretry, bundu či helmu ve fosforové nebo jiné svítivé barvě. Extrémně tak zvýšíte svou viditelnost a bezpečnost.
Každý náš nový článek ohlašujeme hned po vydání na našem Facebooku. Pokud se Vám tento líbil, staňte se našimi fanoušky.