Porovnat (0)
Provozní tipy

Jak se v zimě obléct na kolo - 1. díl


Vhodné zimní oblečení na kolo může vypadat u každého trošku jinak. Existují ale obecná doporučení nebo zásady, které jsou univerzální. Pokud tedy v něčem tápete, může Vám tento článek napovědět. U každého bodu Vám také nabídneme jeden Číhalův tip, jehož koupí nešlápnete vedle.

Čepice

Základem všeho je dobrá čepice. Na zimu určitě doporučujeme nejen zateplené a větruodolné termočepice, ale především ty, které jsou navíc prodloužené a dobře tak kryjí uši a zátylek. Jakmile takovou čepici jednou zkusíte, už nikdy nebudete chtít jinou. Z naší nabídky spíše doporučujeme čepici Kellys, která sedí na hlavě mužům i ženám zpravidla trošku lépe než podobná, levnější čepice Force. Novinkou pro rok 2019 je pak inovovaný model Force Freeze, který má z větruodolného materiálu nejenom přední část, ale i boky a zadní část.

                         Termočepice Kellys Windblocker

Nákrčník / kukla

Multifunkční šátek/nákrčník je zejména ve větrném a mrazivém počasí neocenitelnou pomůckou. Můžete jej mít pouze srolovaný pod bradou nebo si jej můžete přetáhnout přes ústa nebo nos. Případně si jej můžete natáhnout až pod čepici a více si tak zahřát hlavu. Nákrčník navíc můžete nosit i v civilu – je mnohem praktičtější než šála. Na kole Vás nejen zahřeje, ale ochrání hlavně před zánětem dutin a rozpraskanými rty. Alternativou k nákrčníku je kukla (někdy nazývána anglicky jako balaclava). Funguje v podstatě stejně, ale její nevýhodou může pro někoho být nemožnost stáhnout ji pouze na krk a její vzhled (z vlastní zkušenosti v ní nedoporučujeme chodit třeba na poštu). Druhou drobnou nevýhodou je to, že pod čepicí lehce zesílí vrstvu na hlavě. Helmu si tak budete muset malinko více povolit.

                    

 

         Nákrčník Craft Active Extreme                                           Kukla zimní Force

Brýle

Ani v zimě nezapomínejte na brýle. I když nesvítí sluníčko. Oči si chraňte vždycky. Na zimu je dobré si pořídit kvůli často horším světelným podmínkám brýle s čirými, 100% průhlednými skly. Spousta brýlí má dnes už v základu dvoje nebo troje výměnná skla, mezi kterými jsou vždy jedna čirá či rozjasňovací, která jsou skvělá za šera, nebo když je hodně zataženo. Určitě také hledejte cyklistické brýle s ventilačními výřezy. Ty výrazně pomáhají proti zamlžování.

 

                   Brýle Force Race Pro + 3 výměnná skla

Funkční triko

První vrstva je extrémně důležitá. Pokud si pořídíte kvalitní, hřejivé termotriko (a kvalitní bundu), může Vám i v teplotách kolem 0°C nebo ještě nižších stačit pouze samo o sobě bez druhé vrstvy. Což zaručuje jeho dobrou funkčnost a budete se také cítit lépe, protože nebudete tak navlečení. Za tým Kola Číhal Vám můžeme z vlastních zkušeností jednoznačně doporučit triko Craft Active. Má poměrně vysokou gramáž a je velmi hřejivé. Má prodloužené rukávy i záda a je celkově delší, takže se Vám nestane, že by se Vám vyhrnulo. Navíc opravdu dobře odvádí pot a schne.

          

                  Termotriko pánské Craft Active                                         Termotriko dámské Craft Active

Druhá vrstva

Jak jsme psali výše, běžný cyklista si při teplotách kolem 0°C až do cca -5°C často vystačí pod kvalitní bundou pouze s první vrstvou, tedy jedním termotrikem. A to doporučujeme i Vám. V dnešní době, kdy je na trhu opravdu hodně dostupných, kvalitních produktů, je podle nás zbytečné na sebe vrstvit kupy triček, mikin a svetrů. Rozdíl v pohodlí a pohyblivosti je na kole velký, pokud máte pouze spodní triko, nebo dvě trika a mikinu.

Bunda

Vybrat na kolo dobrou bundu na zimu může být náročnější, než se zdá. Ne každá je totiž dostatečně zateplená, ne každá je dobře ošetřená proti profouknutí. To jsou také dvě základní věci, podle kterých bundu vybírejte. Třetí důležitou funkcí je dorbá prodyšnost. Ta bývá zejména u levnějších bund (např. značka Force) horší. Nicméně prodyšnost by nikdy neměla ustupovat prvním dvěma funkcím – ochrana proti větru a zimě. Bunda by podle nás měla být především co nejvíce větruodolná. A to nejen zepředu. Často se setkáte s bundami, které mají zádovou část velmi tenkou a extrémně prodyšnou. Což může být za ideálních podmínek příjemné z hlediska odvádění přebytečného tepla a potu, ale jakmile Vám začne foukat silný studený vítr do zpocených zad, můžete začít trpět. Také doporučujeme kupovat na kolo bundu určenou pro cyklistiku, protože střih některých běžných zimních bund nemusí na kole tak dobře fungovat.

Naším tipem je po dlouhé úvaze Kellys Pro Race Isowind, protože za solidní cenu je dostatečně vyteplená, prakticky celá větruodolná a má i zátěr proti vlhkosti. Je komfortní s jedním kvalitním spodním termotričkem i pod 0°C. (AKTUALIZACE: Tato bunda se bohužel už neprodává, ale z naší nabídky Vám můžeme doporučit jako zajímavou náhradu podobnou bundu Craft Rime, která má také celá neprofuk membránu a je dokonce i o něco více zateplená). Náhradou za Kellys Pro Race Isowind je pak nová bunda Kellys Rival, která je ale malinko více odvětraná (viz černé panely na bundě).

  Termobunda Kellys Pro Race Isowind

Číhalovy tipy

1) Nákrčník a brýle si berte v zimě na kolo vždy. I když se Vám bude před domem zdát, že je na to příliš teplo, situace se může rychle změnit, když pojedete zpocení z kopce, zajde sluníčko nebo najedete do mokrého, studeného lesa.

2) I s větracími výřezy se skoro každé brýle bohužel zamlžují – zejména pokud zastavíte nebo máte na nose kuklu či nákrčník. Mnohem lépe a rychleji se ale zvládnou odmlžit, jakmile se znova rozjedete. Obyčejné brýle musíte často sundat a utřít rukou.

3) Pokud máte možnost a vozíte na kole batoh nebo brašny, raději se oblečte tak akorát a přibalte si něco navíc s sebou. Když se navlečete přespříliš rovnou, rychle se zpotíte a ve sjezdu můžete prochladnout. A naopak, i když je Vám při výjezdu tak akorát teplo, po cestě se může ochladit.

4) Pokud už máte bundu, která není větruodolná, a nechcete utrácet za další, můžete to obejít tak, že si pořídíte levnou větrovku, kterou si oblečete na hlavní bundu. Odvod přebytečného tepla nebude 100%, ale fungovat to může poměrně dobře. Nezapomeňte také na to, že budete možná potřebovat větrovku o číslo větší (rádi Vám přesně poradíme). Naše tipy: Force X48 nebo Force X64.

 

Jak se správně obléct od pasu dolů (rukavice, kalhoty, ponožky, návleky na tretry, reflexní pomůcky) se dozvíte příští týden v pondělí 22. 2. v pokračování tohoto článku. Opět Vás o něm budeme informovat na našem Facebooku.

Pokračování článku najdete ZDE.