Porovnat (0)
Provozní tipy

Jak na kole správně šlapat


Zní to jednoduše, ale naučit se na kole správně šlapat je pro řadu lidí velice těžké. Přinášíme Vám proto pár základních tipů, jak na to.

Nejprve je třeba říct, že pro správné šlapání je nutné mít správně nastavenou výšku, předozadní pozici a sklon sedla. Návody, jak to udělat naleznete v těchto článcích:

Jak správně nastavit výšku sedla

Jak nastavit předozadní pozici sedla

Pravidlo č.1: Lehčí převody

Nejezděte zbytečně těžké převody. Jednak tím zkracujete životnost řetězu a zbytečně zatěžujete svoje nohy. Jezděte tak, aby bylo šlapání pohodlné a snadné. Těžší převody nejsou samy o sobě špatné. Jsou ale špatné v kombinaci s nízkou frekvencí šlapání – tím se dostáváme k dalšímu bodu.

Pravidlo č.2: Vyšší kadence

Správná frekvence šlapání je stěžejní pro pohodlnou jízdu. Pokud budete jezdit příliš těžké převody, budete šlapat velmi pomalu, což není dobré pro Vaše pohodlí ani nohy. Čím rychleji šlapete, tím více rozvíjíte svůj kardiovaskulární systém, tj. podporujete své zdraví. Optimální rekreační kadence je cca 60–80 otáček za minutu, u závodníků bývá ještě vyšší kolem cca 90–100 otáček. V kopcích se samozřejmě počet otáček snižuje, ale stále byste neměli šlapat úplně pomalu. Do kopce tedy vždy volte výrazně lehčí převody.

Kadenci šlapání můžete měřit pomocí cyklocomputerů, které jsou touto funkcí vybaveny.

Pravidlo č.3: Kruhové šlapání

Je jedno, jestli jezdíte v tretrách nebo obyčejných botách, šlapání by mělo vždy být co nejplynulejší, nejrovnoměrnější. Neměli byste se ani kolébat na sedle ze strany na stranu apod. Pokud máte cyklistické tretry, je důležité šlapat tzv. do kruhu. Tj. zabírat oběma nohama po celou otáčku kliky (dolů tlačit, nahoru vytahovat). Jízda bude lehčí a šlapání efektivnější.

Číhalovy tipy

1) Kruhové šlapání v tretrách se učí tak, že vypnete jednu botu z pedálu a šlapete pouze tou druhou. Takto střídáte obě nohy a zažíváte si kruhový pohyb a rovnoměrný záběr.

2) Pokud nemáte závodní ambice, nepotřebujete kadenci šlapání přesně kontrolovat pomocí tachometru. Bohatě Vám postačí vlastní cit pro rychlost šlapání.

3) Zejména u dětí dbejte na to, aby jezdily lehčí převody. Zajistíte tím, že se jim bude správně rozvíjet pohybové ústrojí.