Porovnat (0)
Provozní tipy

Fotoreport: Kola Číhal na Lysé hoře


Nejen cyklistikou se v zimě bavíme a relaxujeme. Rádi běháme a chodíme i pěšky. Třeba na Lysou horu. A jak jsme slíbili, přinášíme z ní krátkou fotoreportáž.

Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd s výškou 1323 m.n.m. jsme se vypravili poslední únorový víkend, který jsme celý strávili v Ostravici, malé vesničce přímo pod Lysou horou. A tak to vypadalo:

Chtěli jsme sice vstávat brzo, ale čtyři hodiny ráno bylo přece jen trošku dřív, než jsme plánovali. Zima si ale nevybírá a člověku nezbývá, než se vyhrabat z peřin a zatopit v kamnech. Ale i v rozespalosti si to člověk prostě užívá, protože tohle doma s plynovým topením moc nezažije.

Nakonec jsme si i trošku přispali. Před cca 9kilometrovým výstupem jsme se ale nezatěžovali snídaní a připravili si ji až na vrchol. Tradičně se skládala z našeho oblíbeného zrní, semínek, pohankových vloček, ovoce, ořechů a kokosového oleje. O čemž určitě ještě někdy napíšeme jako o jedné z nejlepších sportovních snídaní.

Z Ostravice jsme vyrazili po hezčí a přírodnější modré značce, přes zelenou až jsme se napojili na hlavní červenou. Lepší den jsme si asi vybrat nemohli. Bylo absolutně nádherně s azurovou oblohou. Jen ta stezka byla trošku klouzavější a lidí skoro tolik, jako by nahoře dávali něco zadarmo.

První pohled na vrchol Lysé s typickým červeným stožárem televizního vysílače. Nahoru ale ještě kousek zbývá.

Konečně nahoře. Jak to už ale na horách bývá, foukalo docela hodně a na piknik to úplně nebylo.

         

Když už jsme se ale vláčeli s tou svačinou až nahoru, tak jsme ji museli vytáhnout.

Potom ještě na skok dovnitř jedné z chat na polévku, vychutnat si výhled do všech světových stran a zpátky dolů.

Ve srubu honem rozdělat oheň v kamnech, převléknout se, uvařit polévku (dýňovou s kozím sýrem) a vstřebávat dojmy a zhruba 20 km u sklenky vína.

Další den jsme se vydali na podobně dlouhý výstup na vedlejší, jen o 50 m nižší Smrk. A musíme říct, že ač je Lysá hora krásná a jsou z ní moc hezké výhledy, Smrk má podle nás mnohem lepší atmosféru a výstup na něj je minimálně po červené značce z Ostravice mnohem záživnější, přírodnější (ale v zimě i náročnější). Ale necháme na každém, ať to posoudí sám. Pokud se ale do Beskyd chystáte, určitě doporučujeme jak Lysou, tak i Smrk nevynechat.

Michal Červinka
Kola Číhal

Líbil se Vám náš krátký report? Chcete sledovat i naše další především vyjížďky a výlety na kole?

Staňte se našimi fanoušky na FacebookuInstagramu a přihlaste se níže k odběru našich newsletterů.

Tak Vám nic neunikne.