Číhalův test: Blatník pod sedlo Ass Savers
Odvěký problém cyklistů – blatníky. Pokud nejde vyloženě o turistické nebo městské kolo, málokdo z nás si chce dobrovolně kazit vzhled svého miláčka klasickými blatníky. Ale zároveň ani netoužíme po tom, trávit hodiny na vyjížďce s mokrým zadkem. S elegantním řešením přišla před pár lety parta cyklistických nadšenců ze Švédska, kteří si založili firmu Ass Savers.
Vymysleli unikátní blatník na kolo, který je vyrobený z jednoho kusu odolného plastu a jednoduše se zacvakává pod sedlo. Je decentní, vypadá velmi stylově, ale spousta lidí příliš nevěří, že opravdu funguje. A protože my jej vozíme na kolech už několik let, rozhodli jsme jej Vám představit a otestovat pro Vás v zátěžovém testu.
Ass Savers blatníky jsou již v druhé generaci a mají přepracovaný systém upínání před sedlovku, který funguje naprosto skvěle a pasuje na většinu běžných sedel a sedlovek. Navíc skvěle drží uprostřed sedla a nemá tendenci sjíždět na stranu, což byl neduh původní verze (což je také neduh levných čínských napodobenin, které zaplavily trh a které jsou mimo jiné také z o poznání horších materiálů).
Nově se Ass Savers blatníky vyrábějí ve třech verzích:
1) ORIGINAL – v původních rozměrech a lze jako jediný složit pod sedlo, když jej nepotřebujete.
2) EXTENDED – prodloužený a určený zejména na silniční a krosová kola.
3) WIDE – extra široký a byl navržený pro použití na horských kolech.
My jsme testovali prodlouženou verzi Extended, kterou jsme vzali na náročný silniční trénink v sychravém podzimním počasí.
Jeli jsme asi ze 3/4 za stálého deště a po silně mokrých a někdy i blátivých cestách.
V sedle jsme byli přesně dvě a půl hodiny.
A za tu dobu jsme měli mokré asi úplně všechno. Bílé věci vypadaly, že už asi nikdy bílé nebudou.
Kolo vypadalo po dojezdu spíš jako cyklokrosový speciál než jako naleštěná silnička, se kterou jsme vyjížděli.
Dost utrápeně vypadal taky samotný blatníček. Shora... i zespod.
Ale zadek a záda vypadaly úplně jinak. Cokoli nad úrovní blatníku bylo skoro netknuté, prakticky bez jediné kapičky špíny.
Bohužel to ale zase taková pohádka není. Ukázal se totiž jeden zásadní problém. Blatník sice až neuvěřitelně dokonale chrání nad sedlem, ale pod úrovní sedla už to tak hvězdné není. Je to pravděpodobně způsobeno odstřikováním vody po nárazu do samotného blatníku. Nutno ale podotknout, že jsme se velkou část testu pohybovali v rychlostech kolem 40 km/h a odstřik vody od plášťů byl enormní.
Číhalovo hodnocení
Jaký je tedy náš verdikt? Jakkoli divně to může na první poslech znít, blatník jednoznačně doporučujeme. Důvod je prostý. Klasickým blatníkům se sice rovnat nemůže, ale je extrémní rozdíl v jízdě s ním a bez něj. Protože právě oblast nad sedlem trpí na kole nejvíc. A pokud znáte pocit toho, když Vám soustavně proud vody ostřikuje jedno konkrétní místo uprostřed kalhot, víte, že to je jeden z nejintenzivnějších a nejmíň příjemných pocitů.
A tohle s Ass Saverem nezažijete. Navíc cítit mokrá stehna nám nepřijde až taková hrůza jako cítit mokrý zadek. Xkrát jsme jeli v dešti bez Ass Saveru a ten rozdíl je diametrální. Navíc z vlastních zkušeností víme, že když na silnicích nepanují tak extrémní podmínky, jako jsme měli v testu, tak problém se zastříkanými stehny skoro neznáme.
Závěrem tedy – na klasického „zimáka“ se nehodí. Ale jako doplněk na „letní“ silničku, když je po dešti nebo hrozí, že bude pršet, je to ideální volba.
Shrnutí jednou větou
Plusy
malá velikost
nízká hmotnost
design
skvěle chrání partie nad úrovní sedla
vyrobeno ve Švédsku
Minusy
neochrání partie pod úrovní sedla
verze Wide a Extended nejde složit pod sedlo
Zaujala Vás tato švédská stylovka? Zde jsou odkazy na jednotlivé varianty:
Blatník pod sedlo Ass Savers Original
Blatník pod sedlo Ass Savers Extended
Blatník pod sedlo Ass Savers Wide
Chcete číst a prohlížet si i naše další testy a foto recenze? Sledujte nás na FACEBOOKU, kde budeme každou recenzi sdílet, jakmile vyjde.
Líbí se Vám naše fotografie? Staňte se našimi fanoušky také na INSTAGRAMU.