Porovnat (0)
Rady před nákupem

Jaké koupit silniční kolo


Chcete konečně okusit ten pocit neuvěřitelné lehkosti a zažít, jaké to je téměř letět nad silnicí, ale neorientujete se v nabídce silničních kol? Pokusíme se Vám stručně a jasně poradit.

Silniční kola se dělí na čtyři základní podkategorie. Klasická silniční, fitness, cyklokrosová a časovkářská. My se nyní budeme věnovat nejrozšířenější třídě klasických silničních kol.

Hlavní znaky

- úzké pláště (23–28 mm)

- zahnutá řidítka (berany)

 - dnes už prakticky pouze dvojpřevodník

Materiál rámu

Rámy jsou dnes zpravidla hliníkové nebo karbonové. Hliníkové „silničky“ jsou těžší, o trošku méně pohodlné a méně tuhé. Ale zato výrazně levnější. Karbon je naopak velmi lehký, maximálně tuhý a dobře absorbuje nerovnosti a vibrace. Je ale také dražší. Dokud nevyzkoušíte karbon, budete ale nadšení i z hliníku – obzvláště, pokud na silnici začínáte.

Výbava

Silniční kola jsou osazovány komponenty Shimano, Campagnolo nebo Sram. V naší nabídce najdete primárně kola na sadách Shimano, které je nejrozšířenější a zároveň uživatelsky velmi příjemné. Kvalitativně jdou jeho modelové řady vzestupně takto:

Claris

Sora

Tiagra

105

Ultegra

Dura-Ace

Nejoblíbenější řadou je celosvětově 105, která obsahuje technologie dražších řad, ale za zlomek ceny. I nižší řady ale fungují naprosto bezproblémově. Hlavní rozdíl je často v hmotnosti a počtu převodů. Obecně pak platí, že levnější řady se stále vylepšují a postupně se více a více přibližují těm dražším. Komfortní novinkou jsou pak elektronické sady, které jsou ale stále poměrně drahé a málo používané. Jejich velkou výhodou je, že se automaticky seřizují přímo za jízdy.

Číhalovy tipy

1) Pokud začínáte, volte kola s kompaktním dvojpřevodníkem 50/34 zubů a kazetou s vrchním zadním pastorkem 25 nebo 28 zubů. Vyjedete tak pohodlně i ty nejprudší kopce.

2) Nebojte se hliníkového rámu, pokud si nemůžete dovolit karbonový. Obzvláště v začátcích. Dokud nepřesednete na karbon, budete mít z jízdy stejně skvělý pocit.

3) Pořiďte si nášlapné pedály! Bez nich nebude jízda na silničním kole nikdy tak dobrá. Nebojte se, nemusíte si pořizovat vyloženě silniční tretry (ve kterých se hůř chodí). Pokud máte horské tretry, můžete je bez problému vozit i na „silničce“. K nim doporučujeme skvělé pedály Shimano M520 s bezkonkurenčním poměrem cena/výkon.

4) Dbejte na správný výběr velikosti rámu. Pokud vám nepomůžou naše velikostní tabulky ani články, rádi Vám poradíme osobně. 

5) Mějte na paměti, že se vyrábí i dámské verze silničních kol. Ty mají upravenou geometrii speciálně dle ženské anatomie.

A teď už jen vybírejte z naší nabídky silničních kol.