Porovnat (0)
Provozní tipy

Jak na kole správně řadit


Drtivá většina jízdních kol je dnes vybavená přehazovačkou a více rychlostmi. Jak správně na kole řadit a v jaké situaci používat jaké převody? Poradíme Vám.

Typy řazení

Na kolech se dnes můžete setkat s otočným nebo páčkovým řazením. Otočné řazení bývá dnes už pouze na levnějších a dětských kolech. Má zpravidla číselný ukazatel zařazené rychlosti, takže je velmi snadné na ovládání. Páčkové řazení je komfortnější a zabírá na řidítkách podstatně méně místa než otočné. Speciální je pak silniční řazení, které bývá integrované do brzdových pák.

Způsob řazení

Vlevo se vždy řadí přední převodníky, vpravo pak zadní kolečka (pastorky). Obě strany jsou pak stranově převrácené, pokud jde o řazené rychlosti. Vlevo řadíme palcem na větší převodník (těžší převod). Vpravo řadíme palcem sice také na větší pastorek, ale jedná se o lehčí převod.

Počet převodů

Dnes se setkáte s klikami s jedním, dvoj nebo třemi převodníky. Jeden se používá na dětských nebo městských kolech (nově i na horských kolech), kompaktní dvojpřevodníky mívají moderní silniční a horská kola a tři převodníky můžete stále najít prakticky na všech typech kol.

Počet zadních koleček se u kol s přehazovačkou pohybuje nejčastěji od 6 do 10. Nejvíce je pak dnes pastorků 11.

Celkový počet převodů se u kompaktních dvojpřevodníkových kol pohybuje od cca 16 do 22 rychlostí. U trojpřevodníků pak od cca 18 do 30.

Jak řadit

Správně řadit není složité, ale má to několik zásad.

Zaprvé by se řetěz neměl nikdy příliš křížit. To znamená, že pokud máte zařazeno na nejmenším převodníku (nejvíce vlevo), pak byste měli používat pouze horní cca polovinu zadních pastorků (tj. také vlevo). Tak zůstane řetěz stále zhruba rovnoběžně s osou kola. Stejně tak byste s největším převodníkem nikdy neměli kombinovat nejlehčí převody (horní pastorky).

Dále je důležité nejezdit stále na jeden převod, ale střídat je. Tím totiž prodloužíte životnost řetězu i pastorků.

Poslední důležitou věcí je pak nejezdit na zbytečně těžké převody. Toto je velmi častý problém. Jednak tím opět zkracujete životnost řetězu a zbytečně zatěžujete svoje nohy. Čím rychleji šlapete (máte lehčí převod), tím více také rozvíjíte svůj kardiovaskulární systém, tj. podporujete své zdraví.

Pokud jde o volbu konkrétních převodů, záleží na Vaší kondici a preferencích. Obecně ale platí, že do kopců byste měli řadit menší převodník převodník a pohybovat se v horní polovině zadních koleček. Z kopce a po rovině pak můžete jezdit na těžší převody. Vždy by ale měla zůstat zachovaná dostatečně vysoká kadence šlapání. Tu si můžete dnes i přesně změřit pomocí speciálních cyklo computerů (cenově dostupný a velmi kvalitní počítač s měřením frekvence otáček klik je např. Sigma BC 16.12 v drátové verzi nebo Sigma BC 16.12 STS CAD v bezdrátové variantě). 

Číhalovy tipy

1) Pokud neumíte řadit, je nejlepší si najít klidný rovný úsek a zkoušet si postupně řadit různé kombinace a „zažít si to“.

2) Řadit je nutné při šlapání. Není ale dobré řadit v těžkém, pomalém záběru – např. v prudkém kopci. Je vždy lepší si podřadit pod kopcem a v kopci případně už jen lehce korigovat.

3) Zejména u řazení palcem na největší převodník je nutné páčku pořádně domáčknout. Řetězu trvá déle, než přeskočí.

4) Před zastavením si vždy přeřaďte na lehčí převod. Snadněji se Vám bude následně rozjíždět.

Máte řazení v malíku? Podívejte se ještě, jestli správně šlapete.